ilk kez ginepig (guinea pig) besleyecekler mutlaka okumalısınız. 319162897

İLK KEZ GİNEPİG BESLELEMEK İSTEYENLERE ! ...

Ginepig bebekler en az 21 gün anne yanında kalmalıdır. Fakat sağlıklı bir ginepiğiniz olsun istiyorsanız, anne yanında ne kadar uzun süreli kalırsa ilerleyen dönemlerde de bir o kadar sağlıklı olacaktır. Bu nedenle ginepig tercih ederken en az 2 aylık yavruları ve özellikle bu süreyi anne yanında geçiren ginepiği tercih etmelisiniz.

Eğer tecrübeniz yeterli değilse 2-3 aylıktan küçük tercih edeceğiniz yavrular çok dikkatli beslenmelidir. Vereceğiniz yeşil ot, mevve ve sebzeler gereken ölçülerde verilmezse bebek ginepiglerin ishale yakalanmaları kaçınılmazdır. İshal ise bebeklerde profosyonel bir tedavi uygulanmaz ise ölümle sonuçlanabilmektedir.

Ayrıca, bebekken sahibine daha kolay alışırlar söylentileri de çok doğru değildir. Ginepiginiz kaç aylık hatta kaç yaşında olursa olsun siz ona gerekli sevgi ve ilgiyi gösterdiğiniz her çağında size alışması mümkündür. Dİkkat edilmesi gereken en önemli husus, daha önce bakıldığı ortamda iken hırpalanmaması. İlk beslendiği ortamda da onun sevgi ile beslenmiş olması, korkutulmuş olmaması ve insandan ürkmemesi çok önemlidir. 

Önerimiz !... yeterli derece de anne sütünü almış, münkün ise tüy oluşumu tamamlanmış (bebek tüylerini değiştirmiş) ve resimlerinden de olsa kanınızın ısındığı size göre en güzel görünen yavruyu seçmenizdir.  Erkek veya dişi tamamı sizin sevginizle size aynı yakınlıkta olacaktır.

Ginepiği tek mi? Birden fazlamı beslemeliyim ?

En çok karşılaştığımız sorudur. Ginepigler doğada Koloni olarak yaşarlar. Sosyallerdir ve günlerini topluluk ile geçirmek isterler. Bu durumda karşımızda iki seçenek vardır.

Üremesini yani çoğalmasını istiyorsak, erkek ve dişi ve mümkün ise aynı ırkta olması düşünülmelidir. Şayet her hangi bir sorunu yok ise senede ortalama 3 veya en çok 4 kez gebelik dönemleri olur. Gebe kalıp kalmamalarını siz ayrı ayrı bakmak veya kafesi bir birlerini görecek koşuluyla bölerek ayarlayabilirsiniz. Her gebelikte ortalama 3 yavru verecektir.Yavrular sütten kesildiklerinde erkek ve dişi olarak da ayrılmalıdır. Ama düşünceniz yanlız kalmasın, sıkılmasın veya sürekli ilgi gösteremem şeklinde ise,kesinlikle önerim 2 veya fazla sayıda dişi almanızdır. Dişi ginepigler sayı ne olursa olsun geçimlidirler. Yaşamları boyunca bir birlerine hiçbir zarar vermezler. 2 Erkek düşünürseniz işiniz biraz zordur. Biri daha küçük olması sadece anlaşmazlık ortamını 3-4 ay sağlayacaktır. Sonuçta her ikiside ergen hale gelecek, anlaşmazlıkları artacaktır.

Tereddüt veya merak ettiğiniz her konuda bize 24 saat canlı sohbet veya whatsapp (0 552 621 06 42) numaramızdan danışabilirsiniz.

Değerli müşterilerimiz, tarafımızdan sahiplendiğiniz veya sahipleneceğiniz tüm yavrularımız, size ulaşıncaya kadar ve yaşadıkları süreçte sağlık, ve ırk bakımından www.guinepigcim.com tarafından garantimiz altındadır. Yıllar geçse dahi, doğumdan kaynaklanan veya yapısal oluşabilecek her türlü sıkıntıda veteriner hekim tarafından düzenlenecek bir rapor karşılığında yerine birebir olarak aynı cins, cinsiyet ve renklerde (sadece gönderim ücreti karşılığında) yenisi gönderilecektir.


Güzel bir anatım. Teşekkürler Batuhan beyŞimdiden kabul ve taaahhüt ederiz.

Sevgiyle Kalın.

Murat KISAKÜREK

İletişim : 0 552 621 0642 - muratkisakurek@guineapigcim.com