Guinea Pig Hakkında 319162897

Ginepig Nedir? Bakım Bilgileri

Sahiplendirilmeye Hazır Ginepiglerimiz için Tıklayınız ... !

DİKKAT ! ... İLK DEFA GİNEPİG BESLELEMEK İSTEYENLER ... tıklayınız ...

Ginepig Nedir ?

Tanımı:

Orta ve Güney Amerika, evcil kobayın atası olan yabani kobayın yurdudur. Yabani kobaylar ve diğer kobay türleri tüm Güney ve Orta Amerika’ya yayılmışlardır. Yabani kobay, mara (pampa tavşanı), kapibara gibi türlerden oluşan kobaygiller, kemirgenler arasında en geniş aileyi oluştururlar.
Yaklaşık on bin yıl öncesine tarihlenen ilk evcil kobay kemikleri Peru’da bulunmuştur.
İspanyolların Güney Amerika’yı keşfetmeleriyle beraber evcil kobaylar Avrupa’ya taşınmaya başlandı. Zamanla Avrupa’da ve tüm dünyada evlerde beslenen popüler bir hayvan haline geldi. Son yıllarda Türkiye'de de popüler olmaya başlayan kobaya, sıklıkla guinea pig ya da ginepig denmeye başlanmıştır. Bu isimler kobayın doğrudan İngilizce karşılığından alınmıştır. Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde ginepig diye bir madde yoktur.

Guinea Pigler, bir aile evcili olmak için en sevimli ve  harika hayvanlardır. 5-12 yıla kadar yaşayabilirler; bu nedenle Guinea Pig beslemeye karar vermeden önce iyi düşünüp karar vermelisiniz. Guinea Pigin yaşamı, sizin vereceğiniz yeme, suya, bakıma ve dostluğunuza bağlı olacaktır.

Yeni Evcilinizi ehlileştirmek

Evinize ilk getirdiğinizde yeni ortamına uyum sağlaması için birkaç saatliğine yalnız bırakmanız onu memnun edecektir. Yeni Ginepiğiniz kucağa alınmaktan pek hoşlanmamamış gibi görünebilir. Nedeni ;  siz ona göre bir yabancısınız. Sizden kurtulabilmek için kafesin içinde sağa sola kaçar. Ama üzülmeyin !.. onu size alıştırmak için o elinizde iken diğer elinizle ona maydanoz, havuç veya sebze vererek size alışmasını kolaylaştırabilirsiniz. Azıcık sabırla ginepiğiniz çok sevecen ve kucağa alınmaktan hoşlanan hatta kucak isteyen bir evcil olacaktır.

Ginepigler çok çabuk ürker, bu yüzden ortamınıza alışana kadar yanlarında yumuşak bir sesle konuşmanız, yavaş hareket etmeniz, sakin kalmalarında onlara yardımcı olacaktır. Ginepiğinizi kaldırırken veya taşırken bütün vücudunu mutlaka her iki elinizle destekleyin.

Ginepigler, düşürüldüklerinde çok çabuk incinebilirler. Dikkatli olmalısınız.

Takip Edilmesi Gereken Hususlar:

Eğer Ginepiğinizde aşağıdaki belirtilerin herhangi birini fark ederseniz derhal bir veterinere danışın: yeme ve içmeyi reddetme, uyuşukluk, nefes almada zorlanma, hırıltı, hapşırma, çapaklanmış gözler, donuk ve/veya içe çökük gözler, sert veya kabarık deri,  kambur duruş, ishal, kanlı idrar, topallama, denge kaybı, baş eğikliği, aşırı derece eşelenme, ya da tüy dökülmesi.

Anormal davranışlarda (bir köşede yüzü kapalı olarak durması ve size şok yavaş tepki vermesi gibi) bir sıkıntının habercisi olabilir. Guinea Pigler hastalandığında, durumu çok çabuk kötüleşebilir. Acilen işinin uzmanı bir veterinere başvurmanız hasta Guinea Piğinizin hayatını kurtarabilmeniz için
oldukça önemlidir.

DİKKAT !..: Penisilin bazlı ilaçlar (amoxicillin gibi) Guinea Pigler için ölümcüldür. Veterinerinizin bu tür ilaçlardan kullanmadığına emin olun. Verilen ilacın güvenli olduğundan emin değilseniz mutlaka danışın.

Ayrıca küflü yiyeceklerde de çok dikkatli olunmalı ve kesinlikle verilmemelidir.

Tek bir Guineapig veya çift mi Bakmalıyım ?

Guineapig'i ilk besleyecek kişilerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Eğer ona yeteri kadar ilgi gösterebilecekseniz, tek beslemenin sakıncası yoktur. Ancak, guinea pigler, sosyal bir sürü hayvanlarıdır. Yani çoğul yaşamayı sever ve arkadaşlıkları çok severler. Aynı cinsiyetten bir çift guineapig gebeliklerin önüne geçmek için önerilir. Tek bir GP den çok daha neşeli ve mutlu olacaklardır.

Bu arada 2 erkek guineapigin sürekli kavga edeceği tamamen yanlıştır. İki GP'nin ne  kadar iyi geçineceği cinsiyetlerinden ziyade kişilikleriyle ilgilidir. Çoğu bir arkadaşının/eşinin olmasından çok hoşlanır. Aynı cinsiyetten en kolay eşleştirme,  iki yavru ya da bir yavru-bir yetişkin arasına yapılabilir. Tabiiki yetişkinler de başarıyla bir araya getirilebilir. Beraber yaşamasını istediğiniz GP leri geniş bir ortamda bir araya getirin ve bir saat kadar dikkatlice seyredin. Eğer iyi geçiniyorlarsa yeni temizlenmiş bir kafese/yuvaya (başarılı bir eşleşme olasılığını arttırdığından eskisinden daha geniş bir kafes her zaman daha iyidir) yerleştirilebilirler. Geçinmeleri durumunda (ki bu çok nadir karşılaşılacak bir durumdur) mutlaka ayırın. Zaman zaman anlaştıklarını görene kadar bu kontrolü yapın.

Farklı cinsiyetlerde bu durum neredeyse imkansızdır.
Dış Bakımları :

Yıkamak: Uzun tüylü Ginepig kısa tüylü olanlara göre daha sık yıkanma ihtiyacı duyar. Ginepiğinizi bilinen markalı bebek şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Ancak, doğru olan yavru kediler için özel olarak formüle edilmiş şampuanlardır. Derilerinin kurumasını önlemeye yardımcı olur ve kaşınmamalarını sağlacaktır. Yıkamak için derin olmayan bir kap kullanın ve yuvalarına geri koymadan önce çok iyi kurutmalısınız. Nemli kalmaları durumunda mantar, egzama vb deri rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Taramak: Metal ve uzun dişli taraklar kullanın. Gp nizin türüne göre sıklık derecesini tespit edebilirsiniz. Tüylerin dibine kadar etki edecek bir tarak kullanın. Ginepiglerinizi günlük olarak taramanız, kopan ölü tüylerin atılmasını ve tüy dökülmelerinin azalmasını sağlar. Bu nedenle vakit bulamıyorsanız da en azından haftada bir taramalısınız.

Tırnaklar: Tırnak kesiminin de aylık olarak yapılması en normalidir ve sıradan bir tırnak makası olabilir. Ancak küçük ağızlı olması, yanlış bir hareket yapılmasını önleyecektir. Tırnağın canlı kısmını kesmekten (damarlı kısım) kaçınınız. Koyu renkli tırnaklarda bu canlı kısmı görmek zor olacaktır. Çözümü tırnağın altından tutulan bir ışıkla aydınlatılmasıdır. (örneğin parlak ışık veren el feneri) işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer tırnağı çok derinden keserseniz kanamayı durdurmak için kantaşı (erkek berberlerinde kullanılan kan durdurucu madde) kullanınız.

BESLENME

NELER VEREBİLİRSİNİZ?

·         Çeşit çeşit yiyecekler onun hoşuna gidecektir. Örneğin: azar azar da olsa bir kaç meyve bir arada. Günde 2 kez 50 gramı geçmeyecektir.

·         Yeşil yapraklı sebzeler Günde 2 kez 50 gramı geçmeyecektir.

·         Kerevizi küçük küçük doğrayarak veriniz.

·         Çok havuç vermeyiniz. Bir gün arayla küçük bir parça yeterlidir.

·         Meyveler (günlük yiyeceğinin küçük bir bölümünü oluşturur).

·         Domates çok az 1 dilim

·         Maydanoz günde 5-6 dal

·         Elma günde 1 dilim

·         Böğürtlen 3-5 tane

·         Yaş veya kuru üzüm (ikisi bir arada olmamak şartıyla)

·         Portakal 1 dilim

·         Çilek günde 1-2 tek

·         Yeşil Ot ve kuru ot yiyebildiği kadar.

·         Kuru yem (tercihen Pelet yem) önünde sürekli bulunsun.

·         C vitamini için yeşil veya kırmızı tatlı biber, 1 dilim mandalina, 1 dilim portakal olabilir.

VERİLMEMESİ GEREKENLER

·         Patates asla vermeyiz. Çünkü içinde yüksek dozda oksalik asit vardır.

·         Kıvırcık ve marul çok miktarda vermeyiniz ishale yol açabilir.

·         Asla et, süt ve süt ürünleri vermeyiniz.

·         Asla doğal olmayan vitaminler vermeyiniz. Ginepig’inizde ciddi problemlere yol açabilir.

 SİNDİRİM SİSTEMLERİ HAKKINDA

http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_11067.htm


Ülkemizin en iyi veterinerlerinden Kutlu DAYIOĞLU bakın ne demiş ? Guinea Pig Beslemelisiniz Neden Mi ?

" Eğer hayvanları seviyorsanız mutlaka bu değişik hayvanla tanışmalısınız. Guinea pig, diğer isimleri ile Kobay veya Cavy dediğimiz bu hayvan kemirgenler ailesinden bir türdür. Tavşan, hamster, gonzales, sincap vb diğer bir çok kemirgen evcil hayvanı hepiniz tanıyorsunuz. Ama bu çok özel hayvanla tanışmalı ve beslemelisiniz.
* Tüm kemirgenlerde görülen negatif ve beslenmesini zorlaştıran özellikler bu hayvanda görülmez.
* İdrarı ve dışkısı kokmaz.
* Kemirgen ailesinde olmasına rağmen kemirme huyu yoktur.
* Bulunduğu barınağının üzerini kapatmasanız bile asla kaçmaya çalışmaz.
* Ne yaparsanız yapın, ne çocuklarınızı ne de sizi asla ısırmaz. Sadece havuç ve elma gibi çok sevdiği bazı besinleri elinizle verirken parmağınızı havuç niyetine ısırır gibi yapabilir. Ama fark ettiği anda hemen vazgeçer, utangaçtır geri çekilir.
* Ayrıca bu tatlı hayvanın başka güzel bir özelliği de uzun ömürlü olmasıdır. Köpekler gibi 12 yıla kadar yaşayabilir. Bu sayededir ki aranızda sağlam ve güzel bir dostluk doğar.
* Sizi tanır, alışınca kulaklarının arkasını okşamanızdan ve kaşımanızdan çok hoşlanır.
* Kendilerine özel kuş gibi bir ötme sesi ile memnuniyetlerini belli ederler.
* Beslenmesi de çok keyiflidir. Saman, kuru yonca ve pelet yemi ihmal etmemek şartı ile tüm meyve sebzelerinizi bu küçük tombul hayvancıkla paylaşabilirsiniz .

Onların da gardirobu var

Köpek ve kediler için hazırlanan inanılmaz ilginç butik, frapan, abiye veya spor elbiseleri üzerlerinde taşırlarken kimi zaman komik kimi zamanda havalı yürüyüşlerine tanık olmuşsunuzdur. Pet dünyasında Türkiye'de artık hayvanlarımız için hemen her şey yapılmaktadır. Gelinlikler, damatlıklar, şapkalar, papyon vb her çeşit kıyafet ve aksesuar petshop'larda ve dostlarımızın üstünde yerini aldı.
Guinea pigler için de Türkiye'de ilk defa çok güzel ilginç ve komik kıyafetler tasarlandı ve satışa sunuldu. Karşıyaka- Atakent'te diğer petshop'lardan çok farklı bir dizaynda Mavipet isminde bir petshop'u olan işletme mezunu Yeşim Küçük bu kıyafetleri tasarlıyor. Türkiye'nin her yerinden büyük ilgi ve talep olan özel kıyafetleri guinea pig sahipleri bu tatlı hayvanlarına giydirip fotoğraf çekmekten ve onlara olan sevgilerini bu şekilde paylaşmaktan çok mutlular. Bu çok ilginç neşeli tasarımların devamını görmek isterseniz. www.facebook.com/pages/Izmir-Turkey/MaviPet/290507908557> linkinden ulaşabilirsiniz.

Kedi ve köpeklerde parazit riski arttı
Baharın gelişi ile birlikte doğadaki tüm canlılarda rejenerasyon dediğimiz bir üreme ve çoğalma başlar. Nasıl ki otlar, çiçekler tohumlarından çıkıyorsa, böcekler, kelebekler baharı karşılıyorsa; ne yazık ki köpek ve kedilerimiz için birer asalak ve hastalık taşıyıcı olan kene, pire gibi parazitler de kış yumurtalarından çıkarlar.
Havaların ısınmaya başladığı bu dönemleride lütfen dostlarımızın periyodik aşı karnelerini kontrol edin veya dış parazitleri için gerekli koruyucu ilaçların yenilemesini veteriner hekiminize hatırlatın.

Kuşlarımızı üşütmeyelim
Baharın gelmesi ile artık evlerimizde pencere kapı vb açıp harika bahar havasının evimize girmesinden keyif almaya başladık. Ama bu dönemde evlerimizdeki kuşlarımızı pencere veya kapılar arasında bırakıp hava cereyanına maruz kalmalarına neden olmamalıyız. Bu kuşlar için dikkate alınması gereken bir sorundur ve çok ciddi bir şekilde hasta olabilirler."  .........Alt Kategoriler