guinea-pig-cinsiyet-ginepig-ciflesme-ureme 319162897

Cinsiyet Çifleşme ve Üreme-ginepig-guinea-pig

Sahiplendirilmeye Hazır Ginepiglerimiz için Tıklayınız ... !

Ginepig - Ginea Pig sağlıklı olarak çiftleşme ve üremesi için ; 

Bebek guinea pig - ginepigler yaklaşık olarak 3-4 aylık yaşa geldiklerinde üreme yeteneği kazanmış olurlar. Fakat bu yaşlardaki bir ginepig'inçiftlemesi ve yavru dünyaya getirmesi hem anne hemde yavruların sağlığı açısından uygun değildir.
Çiftleşme yaşı veya kilosuna dikkat etmek gerekir. Erkek guinea pigler 4 aylık  dişi guinea pigler ise en az 4 aylık ve 500 gram ağırlığında olmalıdır. Sağlıklı yavrular elde etmek ve doğum yapacak annenin sağlığını

Guinea pig ginepig'lerde ortalama gebelik süresi 60-70 gündür.. Genellikle yavru sayısının az olduğu gebeliklerde gebelik süresi biraz daha uzamaktadır. Bir guinea pigin doğumu yaklaşık 445 dakika sürmektedir. Bazen bu süreç 90 dakikaya kadar çıkabilir.

Ginepiglerde (guinea pigs) Cinsiyet

Dişiler

Dişi : Yeni bebek 12 saatlikten küçük

Dişi : Bebek 12 Saatten büyük
Dişi : 3 Haftalık sütten kesilince

Dişi : 3 Haftalık sütten kesilince
Dişi : 3 aylık ve daha büyük Yetişkin I.
Dişi : 3 aylık ve daha büyük Yetişkin II.


Erkekler

Erkek : Yeni bebek 12 saatlikten küçük

Erkek : Yeni bebek 12 saatlikten büyük

Erkek : 3 Haftalık sütten kesilince

Erkek : 3 Aylık ve daha büyük Yetiskin I.
Erkek : 3 Aylık ve daha büyük Yetiskin II.


Doğum İçin Uygun Ortam

Doğum yapacak anne guinea pig için uygun bir ortamın bulunması oldukça önemlidir. Bunun için en ideal olan, sürekli yaşadığı kendi kafesidir. Bu kafes sakin bir ortamda bulunmalıdır. Doğuma yakın süreçten itibaren doğum sonrasına kadar guinea pig her zaman yaşadığı ortamdır.

Yavru Sayısı ve Yavruların Özellikleri

Guinea piglerde yavru sayısı genellikle 3 ile 5 arasında olmaktadır. Bu sayı daha da aşağı veya yukarıları çıkabilmektedir. Ortalama olarak yeni doğan bir guinea pig yavrusu 50 ila 120 gram arasında değişmektedir. Buradaki en önemli faktörlerden birisi yavru sayısıdır. Yavru sayısı arttıkça ağırlıkları düşmektedir. Yavrular vücutları gelişmiş bir şekilde doğarlar ve hemen anne sütü içmeye başlarlar. Yaklaşık olarak 3-4 hafta boyunca anne sütü içmeye devam etmektedir.


Bu kategoride henüz ürün Yok.