ginepig-guinea-pig-ozellikleri 319162897

Ginepig Özellikleri

Sahiplendirilmeye Hazır Ginepiglerimiz için Tıklayınız ... !

Ginepig - Guinea Pig lerin anavatanları Orta ve Güney Amerika dır. Güney Amerika’daki And Dağları eteklerinde yaşamaktadır ve kökenleri bu bölgeden gelmektedir.  Çayır otu (çimen), sebze yerler. İlk olarak kızılderililer tarafından et ihtiyaçlarını karşılamak için evcilleştirildikleri bilinmektedir. Son günlerde oldukça popüler evcillerdir.


Doğaların da aie kolonisi halinde yaşarlar yani bir erkek ve dişil ve çocuklarından oluşan kolonilerdir. Oldukça sosyal hayvanlardır. Yavru erkekler erişkin olduklarında kendi kolonilerini oluştururlar. Son derece ürkek olmaları nedeniyle gün boyu hem saklanmaya hemde yemek aramaya çalışırlar. Genel besin kaynakları meyve ve sebzeler, çayır otları, tohumlar, çiçeklerdir. 

Yabani olanların yaşam alanları oldukça geniş olmalıdır. Ancak evcil ginepigler kafeslerde yaşayabilmektedir. Kafes ortamında oldukça dağınıklardır. Ayrıca iyi yüzücü oldukların bilinmektedir. Koku alma, işitme ve dokunmaları hissete duyguları oldukça güçlüdür. Bu nedenle ani seslerden ürkmeleri doğalarında vardır. Birbireri arasında çıkardıkları seslerle ve temasla iletişim kurarlar.

Erişkin duruma gelmeleri dişilerde ve erkeklerde 4-5 haftadır. Bu süre ama üremeleri için oldukça erken bir süredir.Gebelik süreleri 68 gündür. 1 ila 6 arasında yavrularlar. Vucut sıcaklıkları 37-40 derecelerdedir.

Ağıelıkları 800-1200 gram arasında değişmektedir. Günde 20 saat hareketli uygu dönemleri 10 dk lık sürelerdedir.Bu kategoride henüz ürün Yok.